Kalapos Tamás – zumba oktató

Még csak 38 éves, mégis lassan egész Nyíregyháza ismeri. Ha felmerül a zumba szó, sokaknak rögtön az Ő neve ugrik be. Számos városi rendezvényen megmutatta már mit is tud, és sokan követik, egyre többen járnak az óráira. Hogy mi a titka? Mi is az a zumba? És hogy került vele kapcsolatba? Ebben a hónapban a zumbázás koronázatlan királya, Kalapos Tamás válaszolja meg kérdéseinket!

 

Nyíregyházi születésű vagy, és azóta is itt élsz. Miket szeretsz ebben a városban? Mi tartott itt?

Így van, itt születtem, bár volt egy kis „kicsapongásom”, körülbelül 5 év Budapesten az iskola, a tánc és a munka miatt, hiszen zenekarok mögött nagyon sokat koreografáltam, és ezt könnyebb volt úgy csinálni, hogy felköltöztem a fővárosba. Eközben pedig a Táncművészeti Főiskolán elvégeztem három tanszakot. Viszont Nyíregyháza a szívem csücske, úgyhogy amint tudtam, haza is jöttem. Budapest szerintem eléggé személytelen, nem egy élhető város. Itt majdnem minden megvan, ami ott, csak kicsiben. Ráadásul itt több az ismerős. Ennek ellenére ezt a kalandozást nem bántam meg, mert nagyon sok mindent tanulhattam. Rájöttem, hogy amik miatt én felköltöztem, azokat innen is meg tudom oldani. Ha valaki csinál valamit, és azt jól csinálja, azt megtalálják vidéken is, ahhoz nem kell Budapestre költözni. Amit mi csinálunk, a szórakoztató szakma különösen ilyen. Ha jó vagy, úgyis híre megy.

 

Milyen zenekarok mögött dolgoztál?

TNT, Kozmix, Desperado, L.L. Junior. Csak néhány név azok közül, akiket mindenki ismer. A legbüszkébb a TNT-s időszakra vagyok, mert szeretem a zenéjüket is, és a magukat az embereket is nagyon jónak tartom, Dobrády Ákossal például mai napig tartjuk a kapcsolatot.

 

Gyerekként mennyit sportoltál, mozogtál?

Rengeteget, és ez a mai napig kihat az életemre, mert úgy gondolom a sport nagyon fontos. Nyitott vagyok minden mozgásra, minden labdajátékot szeretek. A tánc volt az alap sport persze, annak is minden fajtáját kipróbáltam. Főleg az oktatás részére koncentrálok mostmár, de van versenytáncos múltam is. 14 évig versenytáncoltam, voltunk országos bajnokok is. Aztán átkalandoztam a színház világába, Debrecenben és itt a nyíregyházi színházban is voltam, persze mindenhol táncosként. Majd jött ez a divathullám, a hip-hop, ami igazán én vagyok, amiben nagyon jól éreztem magam, és így elkezdtem kicsit hanyagolni a latin vonalat.

 

Nálatok az egész család ilyen sportos?

Mindenki elég mozgékony, igen, főleg a fiatalabb generáció. A zumbát konkrétan az öcsémmel és a sógornőmmel oktatjuk hárman. Gyerekkoromban például a szüleim erőltették, hogy igenis meg kell tanulni táncolni, és úgy tűnik, ez egy életre szóló dolog lett nálunk.

 

Hogyan kerültél kapcsolatba a zumbával?

Ugye a latin tánc szeretete az adott volt. Aztán elkezdtük nézegetni hogy mi van a „piacon”, és mi is az a zumba. Az öcsém unszolására elkezdtünk utána járni, hogy hogyan lehet ezt az oktatást elsajátítani, gyorsan elvégeztük a tanfolyamot, és így indult el a mi saját zumba programunk, ami nem a megszokott franchise rendszerben működik. Nem tisztán azt oktatjuk, amit a zumba nagyatyja kitalált, hanem már mi magunkat is beletettük úgymond. Ettől teljesen egyedi minden óra, és én úgy gondolom, hogy pont ettől ilyen népszerű és sikeres.

 

Tisztázzuk magát a fogalmat, hátha létezik még olyan, aki nem tudja: mi is az a zumba? Mit érdemes tudni róla?

Tulajdonképpen egy kardiofitness program, ami latin zenére épül. Egy Kolumbiából származó dolog, ami az aerobic és a tánc egyvelege. Lényegében ennyi. Gyors, ritmusos, vidám, ugyanakkor fárasztó és izzasztó mozgásforma.

 

Kiknek ajánlod és miért?

Mindenkinek aki szereti a zenét. Ez olyan sablonszövegnek tűnhet, de komolyan mondom. A Bujtosi Szabadidő Csarnokban is látszik, hogy az óvodástól a nagymamáig mindenki ott van, aki egy kicsit is szeret táncolni, és élvezi a zenét. Én mindenkinek ajánlom, hiszen egy olyan egy órás kardioprogramról van szó, ami nagyon hasznos. Van a zumbának több speciális fajtája, például az úgynevezett zumba toning, ami kifejezetten a szálkásítást szolgálja. Ez esetben kis súlyokat is használunk a mozgás során. Tehát nem igazán a táncos részét ragadja meg, ami ugye eredetileg a zumba lényege lenne. Jó dolog ez is, de ehhez már eszközök kellenek. Gondolj bele, ezer súlyzót becipelni a BuSzaCsa-ba, óra végén kihordani. Vagy mondjuk azt, hogy mindenki hozza magával a saját súlyzóját? Ez sem igazán működne, bár lehet hogy érdemes lenne kipróbálni. Viszont egyelőre annyira jól működik a saját zumbánk, és annyira szeretik, hogy erre nincs szükség.

 

Milyen visszajelzéseket szoktál kapni az óráidon?

Csupa jót és pozitívat kapunk szerencsére. Nem csak hogy elfogadták amit mi csinálunk, de nagyon szeretik is. Minden óra végén nagyon sokan odajönnek, kérdeznek ilyen-olyan dolgokat. Sokan megtalálnak Facebook-on is, őrület! Ezt tudni kell kezelni, meg hát ez ezzel jár. Amit csinálunk, ezt hozza magával. Ha valami jól működik, az emberek azt szeretik, akkor elkezdenek köré gyülekezni. Nekünk is van egy kis magunk, egy konkrét csapat, akik jönnek velünk akárhova megyünk. Kiírják valahol a nevünket, hogy fellépünk, a magból 20-30 ember biztos, hogy ott lesz. És ez a nagyon jó érzés és az igazán pozitív visszajelzés.

 

Mennyire van jövője szerinted ennek a fajta mozgásnak?

A zumba országos szinten, én úgy látom, már most iszonyatosan hanyatlásnak indult. Ugye mindig az újdonság varázsa hat, és már sok helyről hallom, hogy meghaltak a nagy zumba rendezvények, a nagy zumbaoktatók eltűntek, nem akkora létszámokkal dolgoznak. Én azt gondolom, az oktatónak a humort, és a személyes varázsát kell beletenni, attól fog igazán jól működni. Valamint nem ártana, hogyha valódi táncosok oktatnák, nem pedig lelkes amatőrök. Nálunk konkrétan szerencsére nem érezhető ez a visszaesés, 2 éve folyamatosan dübörög a zumba, a termünk fullon van, a BuSzaCsát is megtöltöttük, ott is teltház van. Ballagások idején, nyáron sem érzem azt hogy fogynánk. Egy durván 100 fős kilengés jobb-balra persze mindig van, de olyan 600 fővel dolgozunk folyamatosan a mai napig. Mi magunk nem járunk továbbképzésekre, mert úgy gondolom, arra nincs szükség, hogy székkel ugráljunk. Az már nem az a zumba, amit az itteni emberek szeretnek.

Zumbaoktatóskodásból meg lehet élni? Vagy Neked is több lábon kell állni?

A fő profil természetesen a tánc, országos hálózatunk van, elég sok városban jelen vagyunk. Emellett van egy szórakoztató cégünk, ami kimondottan programszervezéssel foglalkozik; és van utazási irodánk is. Emellé pedig ugye jön a zumba, az esküvői táncoktatás, szalagavató táncok, és minden más, ami a tánchoz kapcsolódhat.

 

Sokaknak ez a fajta zene és mozgás inkább kikapcsolódás. Neked a munkád. Te hogyan szoktál kikapcsolódni, bulizni?

Nagyon sokan mondják nekem, hogy soha nem látnak nyilvános helyen táncolni. Erre azt szoktam mondani, hogy a szobafestő sem festi ki a nappalit ha hazamegy csak azért mert unatkozik. Én imádok szórakozó helyekre járni és beszélgetni. Nekem a kikapcsolódás nem a tánc, hanem például a motorozás, vagy csak úgy bambulni ki a fejemből. Ugye körülöttem mindig nyüzsgés van és hangzavar, ezért nagyon tudom élvezni, ha egy kicsit csend van. Ennek ellenére nincs olyan, hogy ne szóljon mellettem valami, a zene az életem. Nagyon szeretem a rockzenét, és szeretek rock koncertekre járni.

 

Nemrég új rekord is született, amikor 6000 ember zumbázott egyszerre.

Ez egy egyedülálló rekordkísérlet volt, aminek a csúcsát eddig Budapest tartotta 1700 fővel. Mi a város segítségét kértük. Maga az ötlet már úgy 5 éve megszületett, de csak most találkozott a város és az én világom úgy, hogy ezt sikerült megvalósítani. Mozgósítottuk az általános- és középiskolákat, ami sokat segített, de nagy meglepetésünkre megmozdult az egész város. A teljes Kölcsey Gimnázium kint volt például azt hiszem 700 fővel. Összesen 6700 fővel regisztráltunk, ebből 6200 főt fogadott el a szakma képviselete, hiszen néhány simliskedő mindig van, ezért 20%-ot le kellett vonni.

 

Még így is hatalmas számról beszélünk. Milyen érzés volt ezt a színpadról látni?

Ez valami csoda volt. Komolyan mondom. Egy csoda! Fantasztikus volt. Ezért már érdemes volt megszületni. Amikor 6000 ember leköveti a mozgásod, elképesztő. Meg ugye a visszajelzések. Amikor elmegyünk egy általános iskolába, és a gyerekek szaladnak hozzánk, és mondják hogy ők is ott voltak, és milyen jó volt… Ez bizonyítja, hogy a munka amit csináltunk, beért. Tehát hogy 2015-re nekem már vannak szalagavatós osztályaim, azért elég morbid. Akkor lehet, hogy valamit jól csinálunk. Úgy gondolom, a város is megtalált minket, és mi is megtaláltuk a várost, és ez egész jól működik.

 

Akkor tulajdonképpen szerencsés embernek mondhatod magad!

Nagyon! A munkám a szerelmem! Ráadásul a magánélet is rendben, bár erről nem szoktam beszélni.

 

Jövőbeli tervek? Akár a zumbával kapcsolatban, akár Kalapos Tamásnak?

Ezt az élet mindig adja. Tervekben benne van, hogy ezt az idei 6000 főt szeretnénk jövőre megduplázni. Polgármester Úr nyilatkozatában benne volt, hogy jövőre Nyíregyháza 10%-át legalább szeretné egyszerre mozogni látni, ami azt jelenti, hogy majdnem 12 ezer főről beszélünk. Természetesen dolgozunk tovább, és reméljük hogy az emberek továbbra is szeretni fogják azt, amit csinálunk. Ameddig bírom, én tanítani szeretnék. A városban lévő fitness oktatók azért már tőlünk sokkal fiatalabbak. Nagyon ügyes és lelkes gyerekek. Mögöttünk viszont már ott vannak az évek, így a tapasztalatok is. A 20 év alatt hitelesek lettünk, és ezt szeretnénk tovább erősíteni. Mint magánembernek cél? Talán annyi hogy szeretnék majd gyereket.

 

Aki szintén táncos lesz?

Azt nem tudom, kényszeríteni nem fogom rá, az biztos. Az öcsém kisfia, aki az én drága keresztfiam lassan 5 éves, és minden akar lenni, csak táncos nem. Ez szerintem abból adódik, hogy az egész család táncol, és neki ez természetes. Szeret és tud táncolni, de hogy ő ebből éljen, arról szó nincs. Nekem teljes az életem, én így ahogy vagyok, jól érzem magam.

 

Volt olyan, aki esetleg azt mondta, hogy csak miattad kezdett el mozogni?

Igen, és neves táncosok lettek. Elkezdték, mert láttak dolgozni, látták hogy mit hogyan csinálok, és hogy ez működik. A tánc egy nagyon jó közösségformáló dolog. Mindegy hogy milyen fajtájáról beszélünk. Gyerekeknél például fontos szempont az is, hogy nem kint vannak az utcán, hanem egy felügyelt, ugyanakkor szabad és vidám közösségben. És nem csak az a jó, hogy valaki miattad kezd el táncolni, hanem az is, hogy generációk mennek ki a kezed alól. Én 16 éves korom óta tanítok ebben a városban, 20 éve szalagavatózok. Már valakinek a gyereke jár hozzám. Ez a zseniális, hogy 38 éves vagyok, és 2-3 generációt már tanítottam. Amikor az apuka behozza a gyerekét, mert ő is nálam táncolt, és azt szeretné, ha a gyerek is megtapasztalná az élményt. Ez a fantasztikus érzés.

 

Akkor elmondhatjuk, hogy büszke vagy magadra?

Nem magamra vagyok büszke, hanem arra, hogy amit csinálunk, az ilyen jól működik. Nagyon sok ember büszke lehetne akkor magára sok minden miatt. Én inkább arra vagyok büszke, amit felépítettünk, és hogy a visszajelzések alapján ez igenis jó dolog, és igény van rá! Arra, hogy szeretnek minket, és elfogadták azt amit csinálunk. A városban azért sok zumbaoktató van, valahogy az élet mégis minket igazolt. Erre vagyok büszke, nem magamra. Mindenki tehetséges valamiben, úgy gondolom nekem sikerült megtalálni, hogy én miben vagyok az. Én is kaptam már hideget, meleget. Volt aki önteltnek, beképzeltnek mondott, de erre azt mondom, aki dolgozik, annak mindig lesznek irigyei. Viszont arra büszke vagyok, hogy azt még soha nem mondták rám, hogy rossz táncos lennék.

 

Ilyenkor az ember azért akaratlanul is stresszessé válhat. Te hogyan vezeted le a feszültséget?

A zumba egy nagyon jó stresszoldó mozgás, de ha nem konkrétan zumba közben talál meg a feszültség, akkor én is kiabálok természetesen. Tányércsapkodásig mondjuk még nem jutottam el, de kiabálni azt szoktam. Hiszen valahogy ki kell engedni, nem maradhat bennünk.

 

Mi volt a legnagyobb sikered?

Talán az a legnagyobb siker, hogy gyerekeknek célt tudok adni. Gyerekek életét tudom úgy megváltoztatni, hogy jobb irányba terelem. Tök mindegy, hogy Dj Bobónak, vagy a Scooternek voltál a háttértáncosa. Az semmi ahhoz képest, amikor bejönnek „roncs” gyerekek a tánciskolába, elvált szülők gyerekei, és fölépíted őket. Én ezt tartom szakmailag a legnagyobb sikernek! Ez pszichológia és pedagógia egyben. Bejön egy gyerek, aki sérült, össze van törve, és elkezded felépíteni. A mozgásukra rá van írva, hogy milyen háttérből jöttek. Aki bejön, és 10 perc után mosolyogva bújik oda hozzád, na ők lelkileg rendben vannak. Rajtuk látszik, hogy szeretet veszi őket körül, és igényük is van a szeretetre. Vannak akik viszont teljesen máshogy reagálják le a dolgokat, ők esetleg félénkebbek, agresszívabbak. 3 perc után én látom rajtuk, kit hogyan kell kezelni, kihez milyen út vezet.

 

Egy koreográfiát hogyan állítasz össze?

Érzésből, ami jön. Nem ülök le papírral hogy jobb vagy bal láb ide vagy oda. Sose értettem azokat az oktatókat, akik videóról tanulnak. Elmennek egy helyre, és ott ráerőltetik az emberekre amit ők kitaláltak. Szalagavató kapcsán én elmegyek, felmérem az osztály képességeit, megnézem milyen arcok vannak ott, és így egyedileg születik meg minden tánc. Ezért sikeresek a szalagavatós osztályaim. És ezt valószínűleg ők is érzik, mert ebben az évben 14 szalagavatós osztályom volt. 1995-ben, mikor a legelső szalagavatós táncomat tanítottam a saját osztályomnak, akkor országos bajnokok lettünk 167 indulóból. Aztán a következő néhány évben szintén elhoztuk a szalagavató kupát.

 

Ezek szerint, ha most bármilyen zenét bekapcsolnék Neked, tudnál rá azonnal koreográfiát csinálni.

Igen. Bár attól függ… Néptáncot például nem. Én magam tudok és szeretek néptáncolni, de nem tanítom. Erre nagyon jó szakemberek vannak, főleg itt a Nyírségben. És ugyanígy vagyok a balettel. Én maradok a latin, a divattánc és a hip-hop világában, ebben otthon vagyok, ezt csinálom.

 

Mit mondanál az embereknek, miért kezdjenek zumbázni?

Azt szoktam mondani, aki még nem volt nálunk a Bujtosiban zumbázni, az nem tudja, milyen buli-hangulat van. Családi program lett mostmár az embereknek. Apuka jön a gyerekkel és megvárja amíg anyuka zumbázik. És végignézik, tehát már szórakoztató műsor is. Nagyon sok szórakoztató elem van benne, ugyanakkor elég kemény kardio program. Szóval jöjjön mindenki nyugodtan azért mert egészséges, mert humoros, és mert közösségformáló. Látjuk, hogy barátságok szövődnek. Ráadásul senki nem foglalkozik azzal, hogy ki kicsoda. Mármint olyan értelemben, hogy ki kinek a kije, ki miben jött, ki mivel jött. Itt mindenki egyszerű ember, és ugyanolyan izzadtan, csatakosan és felszabadultan fog hazamenni. Ez nem csak nálunk van így. Bárhova menjenek, a lényeg hogy az emberek mozduljanak ki a mindennapi megszokott tespedtségből, álljanak fel, és menjenek mozogni, mert az egészségük a legfontosabb!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük